Elif Çikolata

Her Çikolata Kafein İçerir mi?

İnsanların çoğu sabah uyandığında ayılabilmek için bir fincan kahveye ihtiyaç duyar. Kafein sadece bizi uyandırmaya yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda da beynimizi ve merkezi sinir sistemimizi uyarır, kalp atış hızımıza ve solunumumuza yardımcı olur, zihinsel enerjimizin artmasından, uyanık kalmamıza kadar pek çok yarar sağlar.

Neredeyse her insan çikolatayı sever. Peki kafein ve çikolata arasındaki bağlantı nedir? Aslında sorulması gereken asıl soru: Çikolatada kafein var mıdır?

Çikolata ne kadar koyu olursa, kafein içeriği o kadar yüksek olur.

Bitter çikolatada bulunan az miktardaki kafein insanların modunu ve enerjisini yükseltmeye yardımcı olur.

Diğer çikolata türlerine gelince, renkleri ne kadar açıksa, kakao katıları da o kadar az olur ve dolayısıyla kafein miktarı da azdır.

Peki o zaman beyaz çikolata içerisinde kafein mevcut mudur?

Beyaz Çikolata kakao katıları içermediğinden ve çoğunlukla kakao yağından oluştuğundan içeriğinde hiç kafein yoktur.

 

Hangi çikolata türü ne kadar kafein içerir?

  • Bitter çikolata, 12 miligram kafein içerir.
  • Sütlü çikolata, 9 miligram kafein içerir.
  • Beyaz çikolata, 0 kafein içerir.

 

Eğer kafeine karşı hassasiyetiniz varsa ve çikolatayı seviyorsanız bunun için endişelenmenize gerek yok. Çünkü, çikolatada bulunan uyarıcı miktarının, çikolatanın yaklaşık üç katı kadar kafein içeren bir fincan kahveyle karşılaştırılabilmesidir.

Kavurma yöntemleri, kakao çekirdeklerinin işlenmesi, menşei ülke, iklim ve hasat mevsimi, çikolatada ne kadar kafein bulunduğunun belirlenmesinde önemli bir rol oynar.

Çikolatadan aldığınız kafeinin, kahve veya diğer kafeinli içeceklerden aldığınız kafein miktarından çok daha düşük olduğundan emin olabilirsiniz.

Her Çikolata Kafein İçerir mi