Elif Çikolata

Şekeri Neden Çocuklar Daha Çok Sever

Şeker hemen hemen her çocuğa mutluluk verir. Çocuklar hangi ruh halinde olurlarsa olsunlar bazen onları mutlu etmek için şeker veya çikolata yeterli olabilir.

Bazı çocukların şekere olan ilgileri zamanla kaybolurken, bazıları ergenlik döneminde ve sonrasında da şekerli tatların sadık hayranları olmaya devam ediyor. Çocukların şekeri bu kadar sevmesinin temel nedenlerinden bazılarına daha yakından bakalım:

 

LEZZET ÇEŞİTLİLİĞİ

Şeker söz konusu olduğunda tatlar açısından pek çok seçenek vardır. Artık günümüzde çocuklar her bütçeye ve damak tadına uygun geniş bir yelpaze ile satışa sunulan şeker ve çikolataya kolaylıkla ulaşabilmektedir.

 

ANNE SÜTÜNE BENZER LEZZET

Bebeklik döneminde çocuğun ihtiyacı olan anne sütünün tadının da şekere benzemesi sebebi ile çocuklar şekere daha fazla ilgi duyabiliyor.

Annelerin hamilelik dönemindeki beslenme alışkanlığı çocukların yiyecek tercihlerini etkileyebili.

Bebekler genellikle farklı tatları ayırt etmek için koku alma duyularını kullanırlar. Annelerinin hamilelik döneminde yediği yiyecekler gibi önceden aşina oldukları tatları tercih ederler. Yani hamilelik döneminde annenin canı tatlı istiyorsa, bebeğin şekeri sevme olasılığı daha yüksektir.

 

TATLI LEZZETLERİ TERCİH EDEN GENLER…

Eski dönemlerde insanlar meyve tüketerek tatlı ihtiyaçlarını gideriyordu ve tatlı meyveleri, tatlı olmayanlara oranla daha çok tercih ediyorlardı. Bu sebeple tatlı meyvelerle beslendiler ve bu baskın lezzet onların genlerine yerleşti. Yapılan bazı ararştırmalar ise, bebeklerin hala bu genleri taşıyarak dünyaya geldiğini gösteriyor.

Çocukların tatlıya olan düşkünlüğünün bir diğer sebebi de büyüyen kemiklerin metabolizmayı etkileyen hormanlar üretmesi ve bu hormonların iştaha bağlı olarak çocuklarda tatlı yeme isteğini artırmasıdır.

 

ŞEKERİN ÖDÜL OLARAK GÖSTERİLMESİ

Pek çok çocuk için şeker, iyi yapılmış birşeyin ödülüdür. Bunun nedeni, şekerin çocukları ellerinden gelenin en iyisini yapmaya motive edebilecek anlık bir tatmin duygusu sağlamasıdır. Çocuğun çikolatayı yerken ki mutluğunu görmek ebeveynleri de aynı şekilde mutlu eder.

 

ŞEKER, KİMİ ZAMAN ÇOCUKLUK ANILARINIZI HATIRLATIR…

Kısacası şeker ömür boyu sürecek mutlu anılar yaratmanın bir yoludur.

Bazı şekerler sizi çocukluk anlarınıza götürebilir. Bunun nedeni şekerin genellikle mutlu anılar ve güzel zamanlarla ilişkilendirilmesidir. Çocuklar için bu çağrışımlar daha da güçlüdür çünkü henüz anı oluşturma sürecindedirler.

Aslında şekerlemenin çocukluğun bu kadar önemli bir parçası olmasının nedeni de budur. Kısacası şeker ömür boyu sürecek mutlu anılar yaratmanın bir yoludur. Çocuklar büyüyüp zevkleri değişse de çocukluk şekerlerinin anıları hep akıllarında kalacaktır.

Siz de çocuğunuzla birlikte unutulmaz anılar biriktirmek için Elif Çikolata’nın benzersiz lezzetlerine dahil olup mutluluğunuza bizi de ortak edebilirsiniz !

Şekeri Neden Çocuklar Daha Çok Sever